skip to content »

music-plugin.ru

Shitja e librave online dating

XIV: E para dshmi q njihet sht e vitit 1332, e dominikanit frng Gulielm Adale, kryepeshkop i Tivarit, i cili n nj relacion latinisht shkruan se shqiptart kan n prdorim n librat e tyre shkronjat latine edhe pse gjuha e tyre sht fare e ndryshme nga latinishtja.

shitja e librave online dating-66shitja e librave online dating-66shitja e librave online dating-59

kulturn e shqiptarve ka ln gjurmn e saj t thell historia e tyre e brendshme dhe e jashtme.Gjirokastriti dhe me korpusin e madh t prkthimeve kishtare t K.Kristoforidhit (1830-1895), n dy dialektet e shqipes, botime q ndihmuan procesin e integrimit t tyre n nj gjuh letrare t njsuar dhe vun bazat pr krijimin e kishs kombtare t shqiptarve me liturgjin n gjuhn e tyre.Ndonse n kahe t kundrt me kt prirje, duhet prmendur edhe kultura e Voskopojs, e cila gjat shek. Voskopojari, veprat diturore, filologjike, teologjike e filozofike t t cilve objektivisht i ndihmonin shkrimit e njohjes s shqipes.XVIII u b nj vatr e madhe qytetrimi dhe metropol i gadishullit ballkanik, me nj Akademi e shtypshkronj dhe me personalitete si T. Edhe pse letrsia q u zhvillua n Voskopoj, ishte kryesisht n gjuhn greke, nevoja pr t’i vn gardh islamizmit, bn t domosdoshme edhe prdorimin e gjuhve amtare, duke inkurajuar zhvillimin e kulturave kombtare.Budit, shkrimtari i par i prozs dhe i poezis origjinale shqipe, nj apologji pr Gjergj Kastriotin (1636) nga F.

Bardhi, i cili botoi edhe nj fjalor e lnd folklorike, traktati teologjik-filozofik “eta e Profetve” (1685) i P. Vepra e Bogdanit sht nj traktat teologjik-filozofik q trajton me origjinalitet, duke shkrir t dhna nga burime t ndryshme, shtje kryesore t teologjis dhe nj histori biblike t plot, si dhe probleme t komplikuara t skolastiks, t kozmogonis, astronomis, pedagogjis, etj.

Pjes e trevave t lashta ilirike, udh kryqzimi e qytetrimeve dhe e interesave gjeopolitike gjat dyndjeve barbare e m pas, provinc e perandorive t perndimit dhe t Lindjes, t Roms e t Bizantit, pasi kishte br e ’br gjat shekujve, despotate e principata t pavarura, dhe pasi kishte formuar m s fundi shtetin e Sknderbeut, i cili u qndroi pr nj erek shekulli hordhive osmane.

Vendi ishte kthyer pas n nj faz zhvillimi ekonomiko-shoqror historikisht t kaprcyer. Artioti (1480-1556) e t tjer, q u dalluan n fusha t ndryshme t shkencs, t artit e t filozofis.

Me gjith pengesat q krijoi Kundrreforma pr lvrimin e gjuhve nacionale n literaturn kishtare, ky proces nuk u ndrpre. XVI-XVII u botuan n shqip katekizma “E mbsuame krishter” (1592) e L.

Matrngs, “Doktrina e krishter” (1618) dhe “Rituale romanum” (1621) t P.

Prej saj u shquan figura, q bn emr n botn humaniste, si historiani M. Reforma protestante gjallroi shpresat e zhvillimit t gjuhs e t tradits letrare vendse kur prifti Gj.